Stan prawny samochodu w momencie zakupu.

Dokumenty

Kupując samochód używany musimy liczyć się, że jego stan prawny może być niezgodny z naszymi oczekiwaniami. Co zrobić aby ograniczyć zagrożenia wówczas się pojawiające?

       Oczywiście pierwsza wątpliwość to to czy samochód nie pochodzi z kradzieży. Na całe szczęście w ostatnich latach, dzięki normalizacji rynku samochodów używanych, maleje ilość kradzieży samochodów przeznaczonych na odsprzedaż. Ocenia się,  że większość skradzionych samochodów jest rozbierana na części. Jeśli jednak mamy w tym zakresie wątpliwości jedynym pewnym sposobem jest sprawdzenie po numerze rejestracyjnym i numerze nadwozia samochodu na policji.
      Zabezpieczeniem przed powyższą ewentualnością będzie kupno samochodu w firmie profesjonalnie zajmującej się sprzedażą samochodów, czyli w komisie. Pamiętać jednak trzeba, że sprzedawca ten bierze pełną odpowiedzialność tylko w przypadku gdy samochód był jego własnością, a nie gdy okaże się tylko pośrednikiem między stronami transakcji.

      Drugą niespodzianką może być zastaw bądź inna wada, nazwijmy to finansowa, na samochodzie. Stosowany jeszcze niedawno przez banki zastaw rejestrowy na samochodzie powinien być uwidoczniony w dowodzie rejestracyjnym. Zdarzyć się może jednak, że przy np. wymianie dokumentów samochodu przez właściciela, zastaw z dowodu „zniknie”. Pewnym sprawdzeniem jest więc wybranie się do sądu rejestrowego i sprawdzenie u źródła. Potrzebny nam będzie nr nadwozia i typ pojazdu bo np. samochody osobowe i ciężarowe są w różnych rejestrach. Więcej można dowiedzieć się na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości:  https://bip.ms.gov.pl/

       Nie jest przestępstwem sprzedaż czy kupno samochodu z zastawem. Strony muszą o tym jednak wiedzieć i być świadome konsekwencji zastawu. Najczęściej spotykanym przypadkiem jest to, że w dowodzie rejestracyjnym jest wpisany zastaw, ale sprzedający dysponuje dokumentem z banku potwierdzającym spłatę zobowiązania ciążącego na samochodzie. Sprzedający może też poinformować kupującego jakie zobowiązanie finansowe jest związane z zastawem i np. obniżyć cenę o tą wartość.
       Pamiętać trzeba, ze kupno samochodu w kredycie nie jest na dziś gwarancją braku wad prawnych na samochodzie. Banki nie sprawdzają ani w rejestrze zastawów ani na policji. Ponieważ to kupujący/kredytobiorca jest stroną w transakcji to na nim spoczywa odpowiedzialność za sprawdzenie tego faktu.

Istotną sprawą przy zakupie samochodu jest posiadanie prawa do sprzedaży przez osobę, firmę oferującą nam samochód. Wyznacznikiem tego jest oczywiście zgodność sprzedającego z danymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. W przypadku sprzedaży przez firmę zajmującą się obrotem samochodami używanymi  może to być tzw. umowa komisowa pomiędzy właścicielem, a komisem.  Sprzedający może też dysponować dokumentem zakupu samochodu na siebie. Musi wówczas oryginał takiego dokumentu dać nam do rejestracji bo bez tego nie przerejestrujemy samochodu na siebie. Należy wystrzegać się kupowania samochodu z tzw. miękkim dowodem, czyli dowodem tymczasowym. Może się okazać, że sprzedający nie dopełnił wszystkich formalności przy poprzedniej rejestracji i Urząd Komunikacji nie wyda dowodu stałego.

Jeśli więc kupujemy samochód z pewnego źródła i ze znaną nam historią nie musimy się niczego obawiać. Jeśli jednak mamy choć cień wątpliwości to warto sprawdzić wszystko na ile tylko skutecznie możemy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password