Samochód zastępczy nie tylko dla firmy

Ubezpieczenia

Samochód zastępczy dla każdego poszkodowanego z OC sprawcy. Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 17.11.2011.

Do tej pory w przypadku gdy nasz samochód uległ uszkodzeniu z winy innego kierowcy i szkoda była rozliczana z jego OC mogliśmy liczyć na samochód zastępczy tylko w dwóch przypadkach. Stosunkowo łatwo ubezpieczyciel zgadzał się na takie świadczenie jeśli samochód służył do wykonywania działalności gospodarczej. Jeśli zaś poszkodowany używał samochodu do celów prywatnych musiał udowodnić, że jes to on mu niezbędny.

Dzięki wczorajszemu orzeczeniu z automatu należeć się nam będzie auto zastępcze. Choć brzmi to bardzo dobrze spodziewać sie musimy jednego. Wzrostu składek OC już od przyszłego roku i to o co najmniej 20%. Tak duże, wg ubezpieczycieli będą koszty zastosowania się do tej decyzji Sądu. Czyli każdy kij ma dwa końce. Jest jednak pewne, że z powyższego wyroku cieszą się już wypożyczalnie samochodów.

Co ważne w Sądzie Najwyższym czekają na rozpatrzenie wnioski o ocenę zasadności tzw. amortyzacji stosowanej przez ubezpieczycieli przy wliczeniu odszkodowania oraz zmuszaniu do korzystania z zamienników części do uszkodzonego samochodu.

Lost Password