Motocykl w firmie

Firma

Zaczął się na dobre motocyklowy sezon 2011. Co raz większą popularnością cieszą się te pojazdy również w firmach. Co daje zakup jednośladu na firmę?

Okazuje się motocykl w firmie 2011 to już nie to samo co do końca zeszłego roku. Choć już wcześniej trudno było uznać motocykl za ciężarówkę to jednak kupując go na działalność można było odliczyć cały VAT i co równie ważne, można było odliczać VAT od paliwa.

Niestety zmiany, które wprowadziła ustawa z 16 grudnia 2010 roku nowelizujące przepisy dotyczące podatku VAT od pojazdów samochodowych dotknęły też motocykle. Prawdopodobnie z rozpędu (komu chciałoby się w rządzie zajmować motocyklami) przepisy te dotykają też zwolenników jazdy w firmie na dwóch kółkach. Ograniczenie w odliczeniu całego podatku VAT zostało wprowadzone nie jak poprzednio poprzez określenie „nie dotyczy samochodów  osobowych”, ale poprzez wyszczególnienie zakup których pojazdów samochodowych do tego upoważnia. Skoro nie znalazł się choćby obok pick-up’ów tam motocykl, to jako pojazd samochodowy – a takim jest zgodnie z definicją z dnia 20 czerwca 1997 r. (Prawo o ruch drogowym z nowelizacją Dz. U. 2005 r. Nr 108 poz 908).
Czyli niestety do motocykli stosują się przepisy jak dla samochodów osobowych. Odliczyć przy zakupie czy leasingu możemy tylko 60 % VAT nie więcej niż 6 tys. zł. No i nie można odliczać podatku VAT od paliwa przy tankowaniu motocykla. Pocieszeniem jest jedynie to, że większość motocykli mieści się w tym pułapie 6 tys. VAT. Ograniczenie to ma znaczenie przy zakupie pojazdów o wartości znacznie powyżej 50 tys. zł netto, a więc tylko co droższe BMW i Harleye się tu „łapią”. 
Czy warto więc kupować jednoślad na firmę? Oczywiście, że tak. Wybór tego środka transportu musi jednak podyktowany być faktycznymi potrzebami nas i naszej firmy. Można próbować udowadniać, że poruszanie się jednośladem jest szybsze i tańsze (chyba jednak mniej pali i kosztuje niż nawet średniej klasy samochód), ale to tylko nasza przyjemność z jazdy powinna kierować nami  przy tej decyzji. Może tylko dostawca pizzy nie ma wyboru… Ja osobiście zaraz jak spłacę wszystkie kredyty i leasingi na samochody zaraz kupuję motocykl.

Przy okazji warto zaznaczyć, że zarówno banki samochodowe jak i leasingi oferują finansowanie motocykli na warunkach podobnych do pojazdów samochodowych do 3,5 T. Jak w ustawie ;-). Tutaj znajdziecie gdzie najszybciej załawić kredyt lub leasing na motocykl.

MAis.

PS. A’propos dostawców pizzy. Pojazdem samochodowym nie jest motorower, czyli skuter. Ustawa tylko tu zostawia furtkę. 
PS II. Suzuki Burgman choć skuter już jest pojazdem samochodowym :-(.

Lost Password