Leasing zwrotny – kiedy warto?

Leasing samochodowy

Zgodnie z definicją z naszej encyklopedii leasing zwrotny to taki gdzie dostawcą przedmiotu leasingu, a potem leasingobiorcą jest ta sama firma.

Kiedy więc możemy skorzystać z takiej formy finansowania? Zazwyczaj rzadko. Dzieje się tak dlatego, że większość firm leasingowych zakłada, iż z leasingu takiego chcą skorzystać podmioty, które znalazły się w złej sytuacji finansowej.

Jeśli przedmiot jest typowy: samochód, urządzenie warsztatowe czy np. agregat tynkarski jest możliwy taki leasing, ale tylko jeśli zostanie dokładnie zweryfikowana sytuacja finansowa leasingobiorcy. Musimy spodziewać się konieczności przedstawienia dokumentacji finansowej oraz zaświadczeń o niezaleganiu z US ( z ZUS już niekoniecznie). Uwaga. Wyjątkiem jest leasing zwrotny samochodu, który kupiliśmy niedawno (do  3 m-cy) za granicą i jeszcze nie zarejestrowaliśmy na swoją firmę. Tu możemy liczyć na procedurę uproszczoną.

No dobrze. Procedura nas nie zraża, Kiedy więc się to opłaca. Zazwyczaj zawsze jeśli potrzebujemy dofinansowania do firmy, Pozyskane w ten sposób pieniądze zapewne będą tańsze niż komercyjny kredyt niezabezpieczony. Dodatkowo koszt leasingu ogranicza nasze zobowiązania podatkowe.

Jednak niesłusznie dążymy często do leasingu zwrotnego samochodu z przyczyn podatkowych. Pamiętajmy, że samochód używany amortyzujemy 30 m-cy. Tak więc tylko krótki 24 m-czny leasing lub lesing z wysoką wpłatą ogranicza podatki. To też nie do końca prawda bo przecież sprzedaż samochodu firmie leasingowej to nasz przychód.

Jeszcze jedno. Niektóre banki samochodowe udzielają tzw. refinansowania w procedurze uproszczonej. Nie ma sprzedaży, a jest kasa w firmie. Może więc jednak kredyt?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password