Leasing samochodu. Jaki najlepszy okres?

Leasing samochodowy

ając na uwadze, że możliwy jest zarówno leasing samochodu finansowy jaki i operacyjny, kilka słów o tym pierwszym.

Dlaczego tylko kilka. Ponieważ okres tego leasingu ma wyłącznie wpływ na wysokość miesięcznego czynszu. Czyli jak szybko spłacimy samochód i jak dużo kosztów finansowania poniesiemy. Wynika to z faktu, że w leasingu finansowym to leasingobiorca amortyzuje samochód, a więc amortyzuje 60 m-cy nowy i 30 m-cy używany samochód. Co może być zyskiem z takiego leasingu w stosunku do kredytu? Przede wszystkim może być nominalnie tańszy od kredytu, a także co najważniejsze leasing taki nie obniża zdolności kredytowej leasingobiorcy.

Oczywiście nie jest to wszystko tak proste przy leasingu operacyjnym. Tu co do okresu finansowania ograniczenie od dołu nakłada na nas ustawa, z której wynika, że minimalny okres finansowania to 24 m-ce (40 % normatywnego czasu amortyzacji – dotyczy samochodów i nowych i używanych). Tak więc jeśli chcemy samochód w firmie użytkować mniej niż 2 lata nie jest to dla nas rozwiązanie. Oczywiście leasingodawca bez problemu odsprzeda nam samochód nawet po roku leasingu, ale wtedy będziemy musieli dokonać korekty zeznań podatkowych (VAT i dochodowy) ponieważ umowa leasingu operacyjnego nie została dopełniona. Dodatkowo po 2 latach leasingu wykup oscyluje około 19 % wartości początkowej samochodu. Jest to o tyle niekorzystne, że zazwyczaj przekracza to 3 500 zł, a więc użytkując samochód dalej w firmie będziemy musieli amortyzować go 30 m-cy. Wysoki wykup może być korzystny ze względu na możliwość odliczenia drugi raz podatku VAT od samochodów osobowych (no i części ciężarowych, w związku ze zmianą ustawy o VAT z 3 grudnia 2010 ). 
Jeśli jednak chcemy uniknąć amortyzacji po leasingu zdecydujmy się na 3 letni leasing i mamy wtedy wykup za symboliczny 1 %. Oczywiście zawsze można negocjować wysokość wykupu u dobrego przedstawiciela firmy leasingowej np. net4car. Może to nam dać oprócz wspomnianej już wcześniej możliwości odliczenia VAT również obniżenie opłat miesięcznych. Dodatkowo jeśli wykup jest zbliżony do wartości rynkowej samochodu to sprzedając go zaraz po leasingu unikniemy podatku dochodowego. 
Po co komu leasing na 48, czy nawet 84 m-cy (TU kontakt na najdłuższy leasing)? Oczywiście wydłużenie okresu leasingu wpływa na obniżenie czynszy miesięcznych. Ponieważ firmy leasingowe stosują stałe marże to może się okazać, że im dłuższy leasing tym roczny koszt finansowania będzie niższy. Tak więc po prostu. Jeśli zamierzamy używać samochód w firmie 5 lat skorzystajmy z leasingu na 60 m-cy. Jeśli kupujemy drogi samochód, a chcemy ograniczyć nasze miesięczne zobowiązania to może i 84 m-ce leasingu są rozwiązaniem? Z własnego doświadczenia powiem, że czynsz leasingowy raz w miesiącu „boli” i raz cieszy. Boli gdy trzeba przelać leasingodawcy czasami i kilka tys. zł. Cieszy gdy w następnym miesiącu odliczamy czynsz od podatku i VAT od tej faktury.
Co jeśli weźmiemy leasing na 60 m-cy, a firma na tyle się rozwinie, że będziemy chcieli mieć większe koszty? Można zawsze zwrócić się do leasingodawcy o skrócenie okresu leasingu. Jeśli mamy sytuację odwrotną, firma się będzie kręcić trochę gorzej to możliwe jest też (o ile procedura leasingodawcy pozwala) wydłużenie leasingu. 
Jaką jeszcze korzyść może nam przynieść użytkowanie samochodu w leasingu? Nie zapominajmy, że leasingodawcy mają specjalne pakiety ubezpieczeniowe. Mogą się ona okazać szczególnie korzystne dla osób nie posiadających zniżek, albo wręcz mających co jakiś czas szkodę. Co chyba nie uniknione przy intensywnym użytkowaniu samochodu w firmie.
Podsumowując. Najlepiej wybrać okres leasingu odpowiadający przewidywanemu okresowi użytkowania samochodu w firmie. Jeśli jednak chcemy skorzystać z zalet podatkowych leasingu musimy przekalkulować czy ma to być leasing na 24 m-ce czy może na 36 m-cy (głównie ze względu na różnice w wykupie)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password