Leasing maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze

LEASING MASZYN ROLNICZYCH

Część rolników świetnie sobie radzi na rynku, a wynika to przede wszystkim z ich swobody finansowej. W dużej mierze przyczynia się do niej leasing, ponieważ nie są oni zobowiązani poświęcić sporej części kapitału działalności rolniczej na zakup maszyn rolniczych. Wybierają leasing, aby spłacić taką maszynę w ratach, które są dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań. Dodatkowym udogodnieniem dla rolników są specjalne dotacje, zasiłki oraz inne wsparcie finansowe organizowane w naszym kraju. Te opcje pozwalają im uzyskać środki finansowe, które następnie przyczyniają się do rozwoju ich działalności. Jednak również tych środków nie muszą przeznaczać od razu na zakup maszyn rolniczych.

Wybierają więc leasing maszyn rolniczych. Przedmiotem takiego leasingu jest najczęściej: peleciarka, kombajn, ciągnik i wiele innych maszyn oraz pojazdów rolniczych. Są one kosztowne – ich wartość sięga nawet do kilkuset tysięcy złotych. Rozwiązaniem okazuje się leasing, który dla rolników jest bezpieczny i prosty w uzyskaniu.

Czym jest leasing maszyn rolniczych?

Leasing polega na użytkowaniu maszyny rolniczej, której dotychczasowym właścicielem jest leasingodawca. Kosztem leasingobiorcy jest wpłata wstępna i comiesięczna rata leasingowa. Rolnik ma możliwość wykupu maszyny rolniczej po okresie trwania leasingu, ale nie jest do tego zobowiązany.

Na rynku finansowym pojawia się wielu leasingodawców. To najczęściej instytucje finansowe, które od wielu lat specjalizują się w rolniczej branży leasingu. Dzięki temu rolnicy decydujący się u nich na podpisanie umowy wybierają najprostszą drogę do użytkowania maszyny rolniczej.

Korzyści z leasingu:

  • wkład własny wynosi od 0%
  • możliwość odliczenia VAT-u
  • odliczenie rat leasingowych do kosztów prowadzonej działalności rolniczej
  • szybka decyzja
  • minimum formalności

Rolnicy nie muszą starać się o leasing tak samo jak o kredyt. Metoda jest uproszczona. Potrzeba minimum dokumentów, które pozwolą ustalić warunki współpracy i zawrzeć umowę leasingową.

Leasing maszyn rolniczych można w każdym momencie zerwać, czego nie zapewnia nam kredyt, ponieważ  musimy go spłacić co do jednego grosza. Rolnik do kosztów prowadzonej działalności zalicza wszystkie opłaty leasingowe w przypadku leasingu operacyjnego. Natomiast leasing finansowy nie pozwala na wliczenie opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodu. Stanowi on rozwiązanie dla rolników, którzy mają zamiar w szybkim czasie spłacić maszynę rolniczą. Do kosztów działalności mogą jednak zaliczyć część odsetkową raty leasingowej i koszty amortyzacji przedmiotu leasingu.

Nowe maszyny rolnicze w gospodarstwie to gwarancja rozwoju, na który pozwalają sobie zarówno początkujący jak i doświadczeni rolnicy. Wiedzą, że w ten sposób mogą rozwijać się w różnych obszarach produkcji czy hodowli.

Lost Password