Koszty listopad – co pomoże zakup samochodu

Firma

Zapewne każdy przedsiębiorca zastanawia się czy uda mu się wyjść obronną ręką z podwójnego podatku za listopad. Jednym z rozwiązań jest zakup samochodu na firmę. Co ważne koszty, i to duże, możemy „załatwić” sobie nie angażując własnych środków.

Jeśli zamierzamy kupić samochód do firmy może to być jeden z najlepszych momentów, z podatkowego punktu widzenia. Zakup samochodu ciężarowego to oprócz odliczenia 23 % podatku VAT to dodatkowo 19 % podatku dochodowego (w listopadzie „x2). Oczywiście ciężko kupić samochód w cenie poniżej 35oo zł netto, czyli taki który zamortyzowalibyśmy jednorazowo, a każdy inny to 30 (używany) lub 60 (nowy) m-cy amortyzacji.


Jest jednak klika możliwości. Super atrakcyjnie wygląda tu tzw. amortyzacja jednorazowa. W przypadku zakupu samochodu ciężarowego możemy całą jego wartość wrzucić jednorazowo w koszty. Ograniczenia w postaci maksymalnej kwoty do rocznego odliczenia w wysokości 50 tys. Euro oraz tego, że mogą skorzystać z tej możliwości tylko mali podatnicy (obrót w 2011 roku poniżej 4,736 mln.) nie dotyczą większości przedsiębiorców. Zdecydowanie jednak przy zakupie samochodu ciężarowego niekorzystne jest ograniczenie, że akurat ten środek trwały nie może w ten sposób wrzucić w koszty firma transportowa. Dla wszystkich pozostałych może to być jednak bardzo dobry pomysł. Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami samochodem ciężarowym są np. wszystkie pick-up’y ale nie koniecznie wszystkie furgony. Pamiętajmy aby sprawdzić to dokładnie przed zakupem. Szczególnie ważne jest to przy busach, które mają dwa rzędy siedzeń. Bezwzględnie przestrzeń ładunkowa musi być tu trwale oddzielona od pasażerskiej i przede wszystkim być dłuższa niż przedział bagażowy. Jak to się czasami robi widać na zdjęciu.

 Chcąc zaliczyć samochód w koszty w listopadzie musimy jednak otrzymać fakturę w listopadzie. O ile dość łatwo znaleźć i kupić od ręki używany, o tyle z nowym może być już kłopot. Warto wcześniej rozejrzeć się za dobrą oferta. Upusty na samochody dostawcze są już dziś znaczące i nie należy liczyć na jakieś super promocje po zmianie rocznika. Ze względu na zmiany kursu Euro spodziewać się wręcz można, że upusty będą większe, ale od wyższej ceny katalogowej. Prawdopodobnie więc nic nie zyskamy czekając do stycznia, a zaprzepaścimy szansę odliczeń podatkowych za ten rok (w leasingu może nie ale o tym dalej). Zamawiajmy samochód z gwarancją  od dealera sprzedaży w listopadzie i spokojnie zbierajmy kasę. No właśnie. Skąd wziąć kilkadziesiąt a nawet sto kilkadziesiąt tysięcy? Na szczęście z podatkowego punktu widzenia nie ma znaczenia czy kupujemy za gotówkę, czy w kredycie. Procedury bankowe na nowe samochody dla firm są tak proste i korzystne, że bez wpłaty możemy wziąć nawet na 200 tys. zł. Polecamy net4car.pl w tym zakresie. Bez wyłożenie choćby złotówki, no dobra… trzeba zapłacić te sto kilkadziesiąt złoty za rejestrację, mamy mocną ulgę podatkową. Finansując samochód w 100 % mamy też 23 % podatku VAT do rozliczenia. Operacja taka może więc znacznie poprawić płynność finansową firmy.
Co jeśli nie możemy, nie chcemy skorzystać z amortyzacji jednorazowej? Mamy leasing. Co ważne pamiętajmy, że leasing finansowy to z podatkowej strony praktycznie kredyt i też umożliwia skorzystanie z opisanego wcześniej rozwiązania. Co innego leasing operacyjny. Pozwala on firmom prowadzącym uproszczoną formę księgowości zaliczyć całą opłatę wstępną w koszty. Wpłacając nawet 45 % wartości samochodu zapewniamy sobie poważny zastrzyk kosztów. Jeśli nie mamy tych 45 % spytajmy w net4car.pl o leasing z pożyczką na pierwszą wpłatę.
Bardzo istotną zaletą leasingu operacyjnego jest fakt, że umowa zostaje zawarta w momencie podpisania i wpłacenia opłaty wstępnej. Oznacza to, że możemy samochód zamówić w listopadzie, podpisać umowę i zapewnić sobie koszty, a odebrać w grudniu, czy nawet styczniu. Może się to okazać jedynym rozwiązaniem w przypadku samochodów z zamawianą zabudową, na które czeka się kilka tygodni.

Czy to wszystko? Niekoniecznie. Pamiętajmy o dodatkowych wydatkach zw. Z zakupem samochodu, które też stanowią koszt. Dotyczy to choćby wspomnianej rejestracji czy polisy ubezpieczeniowej. Może warto też w listopadzie pomyśleć o oponach zimowych, a przy dzisiejszych cenach paliwa zatankowanie 30-go też może nam trochę pomóc. Podsumowując wydając w listopadzie oszczędzamy potrójnie. VAT to raz, dochodówka razy dwa.

Lost Password