Koszt jeszcze przed końcem roku

Firma

Za chwilę nowy rok. Może lepszy i pewniejszy. Mimo narzekań widać, że dopiero teraz część przedsiębiorców zorientowała się w swoich rachunkach i szuka kosztów. Oczywistym rozwiązaniem jest zakup samochodu do firmy. Pamiętajmy  jednak o kilku ważnych zasadach, aby w tym pośpiechu zyskać, a nie stracić.

Zakup za gotówkę lub kredyt samochodowy uzasadniony jest tylko jeśli możemy skorzystać z tzw. amortyzacji jednorazowej. Podstawowe ograniczenie to brak możliwości rozliczenia w ten sposób samochodu osobowego – musi to być ciężarówka, no i brak możliwości skorzystania z takiej amortyzacji samochodu przez firmę transportową :-(. Ostateczną datą otrzymania faktury za samochód, który chcemy rozliczyć w bieżacym roku jest 31 grudnia. W amortyzacji jednorazowej liczy się data zakupu. Nie data rejestracji. Jest to inaczej niż w „zwykłej” amortyzacji, gdzie samochód zaczynamy zaliczać w koszty dopiero w następnym miesiącu po rozpoczęciu eksploatacji (rejestracji).

Pamiętajmy, że kosztem jest też ubezpieczenie samochodu, koszt rejestracji czy  np. zakupu opon zimowych. Jeśli więc nawet nie skorzystamy na amortyzacji w tym roku, jakieś koszty zyskać możemy.

Przy leasingu warto pamiętać, że kosztem uzyskania przychodu może być czynsz inicjalny tylko w leasingu operacyjnym. Co ważne – może- bo w przypadku pełnej księgowości i on powinien być rozliczany w całym okresie finansowania.
Leasing operacyjny ma jeszcze jedną, wielką zaletę. Za moment zawarcia umowy uważa się czas gdy podpiszemy umowę i wpłacimy opłatę wstępną. Przekazanie samochodu nie jest konieczne by dostać więc ta pierwszą, wynoszącą nawet 45 % wartości samochodu, fakturę. Zasada ta umożliwia nam np. zamówienie samochodu, zawarcie leasingu jeszcze w tym roku, a odbiór od dealera już  spokojnie w nowym.

Tak więc jeśli chcemy skorzystać z amortyzacji jednorazowej musimy się śpieszyć i dostać fakturę do 31 grudnia. Koniecznie na ciężarówkę. Gotówki mieć nie musimy bo może pomóc nam w tym kredyt samochodowy. W leasingu możemy zachować większy spokój i kupić każdy samochód i osobowy, i ciężarowy. Dla pewności kosztów wystarczy też podpisanie umowę i wpłata opłaty wstępnej. Na samochód możemy poczekać

Lost Password