Kiedy można, kiedy warto wypowiedzieć polisę OC samochodu?

Ubezpieczenia

W trosce o nasze dobro ustawowo wszystkie zarejestrowane samochody i inne pojazdy jeżdżące po drogach muszą mieć ubezpieczenie OC. Chcąc zagwarantować polisa OC jest wznawiana automatycznie.

Oznacza to, że jeśli sami o to nie zadbamy samochód zostanie ubezpieczony na kolejny rok bez zapytania o naszą chęć w tym zakresie. Oczywiście ubezpiecza go dotychczasowy ubezpieczyciel, nie zawsze na najlepszych warunkach. Co możemy więc zrobić. Oczywiście możemy polisę wypowiedzieć. Z tym, że jeśli chcemy dalej użytkować samochód to możemy to zrobić najpóźniej do 30 dni przed terminem jej wygaśnięcia. Wzór wypowiedzenia w naszych drukach DO POBRANIA. Co ważne wypowiedzenie nie oznacza, że nie możemy zawrzeć umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem. Może się wręcz okazać, że na wypowiedzenie zareaguje on propozycją lepszej składki niż dotychczas. Pamiętajmy że brak polisy OC…nawet jeśli samochód stoi „na kołkach” skutkować może karą finansową. Również sprzedanie samochodu bez polisy może być kłopotliwe.
Co ciekawe jest jedna sytuacja kiedy ubezpieczyciel nie przedłuży nam polisy. Dzieję się tak wówczas gdy nie opłaciliśmy wcześniejszych składek w całości.

Kiedy jeszcze możemy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC? Oczywiście kiedy „definitywnie” pozbywamy się samochodu. Najczęściej dotyczy to sytuacji gdy samochód sprzedajemy. Jeśli kupujący nie będzie korzystał z naszej polisy, a my w ciągu 30 dni ją wypowiemy mamy nawet szansę na zwrot niewykorzystanej składki. „Pozbycie” się samochodu to także jego kasacja i kradzież. Co oczywiste i wtedy możemy bez problemu polisę wypowiedzieć.

Co wówczas gdy zapomnimy wypowiedzieć polisę, zawrzemy nową, a nasz dotychczasowy ubezpieczyciel przypomni sobie o nas po jakimś czasie wzywając do zapłaty składki? Możemy niezwłocznie złożyć wniosek u „byłego” ubezpieczyciela o anulowanie polisy. Byłoby to nawet logiczne gdybyśmy te wezwanie dostawali odpowiednio szybko. Nie wiedzieć czemu ubezpieczyciel nie spieszy się z tym i często przypomina nam o podwójnej polisie po 2-3 miesiącach. Jeśli faktycznie mamy dwie polisy i ta nowa nam się bardziej „podoba” to próbujmy konsekwentnie wypowiedzieć „starą”. Choć zasłaniać się tu będą ustawą to jednak przy odrobinie dobrej woli i naszym uporze dojść może do kompromisu, którym jest np. pobranie składki za te miesiące kiedy „stary” ubezpieczyciel nie wiedział, że mamy już polisę OC.

I jeszcze jedno. Wiem, że polisa OC to coś z czego w razie nieprzyjemnej sytuacji na drodze skorzysta ten drugi… poszkodowany. Mimo tego nie kupujmy polis o których wiemy, że ktoś kto będzie z niej korzystał będzie miał trudności z wypłatą odszkodowania. Może po prostu nie róbmy tego czego byśmy sobie sami nie życzyli doświadczyć.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password