Jaki kredyt na samochód?

Kredyt samochodowy

Finansując samochód kredytem szukamy najlepszego dla siebie rozwiązania. Jednym z podstawowych pytań jest jaki to powinien być kredyt: samochodowy? gotówkowy? inwestycyjny (dla firm)? czy może wręcz pożyczka hipoteczna? A może wystarczy pożyczka z konta (debetu, kredytu obrotowego)?

Nie bedę rozpisywał się tutaj o kredytach inwestycyjnych i hipotecznych. Tak bardzo odstają one proceduralneie od pozostałych form finansowania samochodu, że nadaje się to na osobny artykuł. Zapewne zaletą obu tych form jest niskie oprocentowanie, ale wg mnie na tym te zalety się kończą. Zostaje nam do porównania kredyt samochodowy, gotówkowy i kredyt w rachunku.

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się kredyt w rachunku. Idziemy do bankomatu. Wyciągamy te kilka, kilkanaście tysięcy i płacimy za samochód. Rozwiązanie takie ma jednak dwie wady. Po pierwsze okazuje się, że kredyty w rachunku często są oprocentowane nawet wyżej niż kredyt gotówkowy. Przede wszystkim ograniczamy sobie mocno swobodę finansową. W razie jakiejś nieprzewidzianej sytuacji, choćby naprawy własnie kupionego samochodu, nie będziemy dysponowac rezerwą finansową. Jeszcze jedno. Taki debet wymaga od nas dużej dyscypliny finansowej. Możemy przecież nie oddać w miesiącu nic i tak odkładać na póżniej pozornie bez konsekwencji. W kredycie samochodowym i gotówkowym płacimy ratę co miesiąc co zapewne mobilizuje każdego do rozsądnego gospodarowania funduszami.

Znaleśliśmy już więc zaletę kredytów samochodowych i gotówkowych nad debetem. Oczywiście przy bardzo nierównomiernych dochodach może to być i wada, ale zazwyczaj i pensja, i dochody firmy są przewidywalne i w miarę stabilne.  Porównajmy więc gotówkę i „samochodówkę”. Zapewne są dwie niepodważalne przewagi samochodówki: procedura otrzymania i cena. Dzięki temu, że jest to kredyt zabezpieczony przedmiotem kredytowania banki moga zastosowac uproszczone procedury udzielania takiego kredytu. Ważne to jest w szczególności dla osób prowadzacych działalność gospodarczą. Także oprocentowanie może być zdecydowanie niższe. W tym miescu pragnę zwrócić uwagę na nadużywanie „niskiego” oprocentowania w reklamach. Bank oferuje np. kredyt gotówkkowy oprocentowany „9,9%” a okazuje się że po doliczniu prowizji, ubezpieczeń i innych tego typu dodatków wychodzi nam RRSO na poziomie 30 %. Najprościej porównajmy przy tej samej kwocie i okresie kredytowania ratę (uwzględniającą wszystkie koszty) i wtedy bedziemy wiedzieć co jest dla nas tańsze. Tutaj pojawia się kolejna przewaga kredytu samochodowego. Okres kredytowania. Kredyty na auto są oferowane nawet na 120 m-c, a gotówkowe zazwyczaj na 36-60 m-cy. Czyli gotówka nie ma zalet? Przede wszystkim jedną. Ponieważ samochód nie jest związany z tym kredytem możemy nim swobodnie dysponować i np sprzedać w dowolnym momencie.

Wybór jest więc indywidualna sprawą. Osobiście wybrałbym jednak kredyt samochodowy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password