Instalacja LPG a leasing samochodu

Leasing samochodowy

Przy obecnych cenach paliw wszyscy przedsiębiorcy szukają oszczędności. Po podwyższeniu z dyrektywy unijnej akcyzy na olej napędowy najtańszym w eksploatacji będzie auto na gaz – dlatego, że coraz popularniejsze LPG mniej reaguje na światowe zmiany cen ropy.

Gdy jeszcze przed zakupem wiemy, że będziemy korzystać z samochodu z instalacją LPG, to wszystkie formalności warto załatwić jeszcze przed podpisaniem umowy leasingowej.Montaż nastąpi jeszcze przed odebraniem pojazdu, a my zyskamy na czasie nie czekając na formalności i zakończenie robocizny warsztatu. W kwestii salonówki trzeba dowiedzieć się, czy instalacja systemu wpłynie na gwarancję, lecz na szczęście przeróbki tego typu są na tyle popularne, że nie powinno być z tym problemu. Można u dealerów spotkać także modele z fabryczną instalacją. W kwestii finansowej – leasingodawca opłaca fakturę, której wartość doliczana jest do wartości leasingu i rozłożona na raty.


Co w sytuacji, gdy leasing samochodu już trwa, a chęć przeróbki na LPG przyszła nam na myśl dopiero w trakcie trwania umowy? Są 2 możliwości: po cichu, co wywołuje problemy – brak odpisu paliwa, szansę na zabranie dowodu rejestr. przez Policję lub Straż Miejską (brak legalności instalacji), brak przeglądu technicznego oraz możliwość wypowiedzenia umowy leasingu jeśli dowie się o tym kredytujący. Przyjemniej załatwić sprawę od strony formalnej, za pomocą stosownego wniosku do leasingodawcy i wybrać sposób finansowania, czyli podjąć decyzję co do kosztu instalacji: czy ponosimy go my wrzucając w koszty, czy ponosi go firma finansująca. Mamy wtedy szasnę na przefakturowanie lub dodanie do leasingu. Kwestię tą wypada przemyśleć, bo rekalkulacja planu opłat może być całkiem kosztowna. Warto napomnieć, że wniosek (o doposażenie samochodu) praktycznie nie spotyka się z odmową finansującego.

Montaż instalacji LPG w przypadku samochodu będącego przedmiotem leasingu to znacznie więcej formalności, niż w przypadku zwykłego pojazdu. Trzeba o tym pamiętać przed zadecydowaniem o założeniu gazu. Nie zapomnijmy, że w tym celu potrzebujemy: faktury VAT na zakup i montaż, homologacji całego systemu oraz aktualnego przeglądu technicznego samochodu. Bez tego pełnomocnik leasingodawcy nie będzie mógł wprowadzić żadnych zmian w dokumentach samochodu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password