Czy wysoka kwota wykupu to dobry pomysł?

Leasing samochodowy

stnieje wiele opcji na dostosowanie leasingu do własnych wymagań. Większość konsumentów ma inne preferencje, jednak wszyscy woleliby płacić najniższe raty. Bardzo logicznym sposobem na osiągnięcie tego celu jest znaczące przesunięcie kosztów na koniec, podnosząc kwotę wykupu. Czy to się opłaca i ma sens?

Logiczne, że droższy wykup to niższa rata. Na nieszczęście aktualny WIBOR oscyluje na poziomie 5% co oznacza, że przesunięcie zobowiązania na koniec umowy znacząco podniesie koszt całej oferty. Malenie wysokości raty będzie mniejsze niż oczekiwane, dlatego wysoki wykup, choć możliwy, jest mało opłacalny i raczej nie uzasadniony.

Brak zamiaru wykupienia przedmiotu leasingu jest dość rzadki, gdyż polskie oferty leasingu nastawione są na własność i gwarancję wykupu po skończeniu leasingu. Są na rynku 3 lub 4 letnie oferty finansowania nie przewidujące wykupu po zakończeniu umowy. Ich głównymi odbiorcami są jednak duże firmy, które chcą mieć we flocie młode pojazdy i nie będą ich potem odsprzedawać. W pojedynczym przypadku to nie będzie korzystne rozwiązanie. Rynkowa wartość samochodu z pewnością będzie wyższa, niż wykup. Jeśli chodzi o floty, to niższa od wartości rynkowej cena wykupu jest uzasadniona, bo wyprzedaż sporej floty obniża jednostkową cenę samochodu i komplikuje rozliczenia w firmie. W innych przypadkach sprzedaż auta po zakończeniu umowy leasingowej nie sprawi najmniejszego problemu. Oferty leasingu dla osób fizycznych bez własnej firmy wyglądają podobnie jak rozwiązania dla przedsiębiorstw.Firma leasingowa preferuje raczej małe wykupy, 19% dla leasingu dwuletniego, 1% dla umów 36 miesięcznych i dłuższych. Ze względów podtkowych leasing operacyjny dla firm trwa najkrócej 2 lata. Konsumencki można wziąć nawet na rok, a wykup wyniesie 53%. To rozwiązanie podobne do kredytu 50 na 50, lecz pierwszej części zobowiązania nie musimy płacić w całości, najmniej wpłacimy 1% wartości.

Podniesienie ceny wykupu jest opłacalne tylko w określonych warunkach. Zwróćmy uwagę na wszelkie aspekty, zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki. Gdy zależy nam na niskich ratach, może zmienić okres umowy? Przedyskutujmy to najpierw z doradcą finansowym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password