Czy opłaca wykupić się samochód z leasingu?

Leasing samochodowy

Oczywiście nie będę odpowiadał tu na pytanie czy warto po zakończonej spłacie w  leasingu operacyjnym wykupić samochód za zawyczaj syboliczne 1 % (choć i o tym na koncu artykułu). Co jednak gdy chemy zakończyć umowę wcześniej, albo mamy jeszcze jakiś inny pomysł?

Duże znaczzenie ma to czy jest to leasing operacyjny czy finansowy? Trudno w ogóle mówić o wykupie w leasingu finansowym. Choć w tym przypadku w dowodzie rejestracyjnym jest firma leasingowa to tak naprawdę właścicielem z podatkowego punktu widzenia jest leasingobiorca. Nie różni się ten leasing pod tym względem niczym od kredytu. Wykupić można samochód z leasingu w każdym momencie. Ponieważ firma leasingowa to nie bank sposób zdyskontowania należności we wcześniejszym wykupie może być jednak różny. Raczej nie będzie korzystne finansowo wykupienie samochodu w początkowej fazie umowy leasingowej gdy nie spłacamy prawie kapitału, a dodatkowo leasingodawca realizuje swoja marżę. Jeśli już o tym myśleć to co najmniej po połowie określonego w umowie czasu trwania umowy. Zawnioskowac też możemy (zapewne za drobną opłatą) o zmianę harmonogramu. Może się to okazać korzystniejsze finansowo


     Jak to jest  przy leasingu operacyjnym? Zgodnie z przepisami podatkowymi taka umowa trwać musi minimum 40 % normatywnego czasu amortyzacji, co w przypadku samochodów  oznacza min 24 m-ce. Dotyczy to zarówno leasingu samochodów nowych jaki i używanych. Tak więc czy można zakończyć taki leasing przed tym okresem. Oczywiście można. Wiąże się to jednak z „anulowaniem” zalet umowy leasingu operacyjnego. Konieczna będzie korekta wszystkich poniesionych kosztów, w tym rozliczenia VAT, z okresu trwania umowy leasingowej. Tak więc sytuacja taka opłacalna jest tylko w wyjątkowych sytuacjach np. przy likwidacji firmy.

      Jeśli leasing trwa ponad 2 lata możemy wykupić samochód z leasingu w dowolnym momencie. Zależnie od spłaconego już kapitału otrzymujemy fakturę na pozostałe, zdyskontowane raty i po zapłacie stajemy się właścicielem samochodu. Czy warto? Zazwyczaj nie. Sposób dyskontowania rat przez leasingodawców jest taki, że nie ma to uzasadnienia jeśli chodzi o obniżenie nominalnego kosztu leasingu. Dodatkowo pamiętać musimy, że jeśli wykupimy samochód za kwotę powyżej 3500 zł, a chcemy go dalej używać, będzie on stanowił nasz środek trwały i zmuszeni będziemy go amortyzować conajmniej 30 m-cy.
`    Najrozsądniejsze wydaje się więc  wykupienie samochodu zgodnie zgodnie z założonym na początku okresem trwania umowy leasingowej. Pewnym rozwiązaniem jest aneksowanie umowy leasingowej. Jeśli np. zawarliśmy umowę na 84 m-ce (TUTAJ NAJDŁUŻSZY LEASING) a chcemy samochód spłacić szybciej możemy poprosić o przekalkulowanie umowy nawet na 24 m-ce. Umowa zachowa wszelkie zalety podatkowe, a my spłacimy samochód szybciej.
     Co w przypadku wspomnianym na początku artykułu? Tu też pojawiają się dwie opcje związane z odpowiedzią na pytanie czy chcemy wykupiony samochód użytkować dalej w firmie czy sprzedać?  Jeśli będzie to dalej nasz samochód to warto pamiętać o odliczeniu VAT od faktury. Będzie to oczywiście 22 % VAT przy samochodzie ciężarowym, ale i 60 % VAT (nie więcej niż 6 tys.) przy samochodzie osobowym. Szczególnie przy droższych samochodach np. typu SUV warto pamiętać o tej możliwości.
       A co jeśli chcemy zaraz po wykupieniu sprzedać już nasz samochód? Przy spółce prawa handlowego nic nie wymyślimy. Kupujemy za ten 1 %, sprzedajemy za wartość rynkową. Płacimy podatek dochodowy i VAT. Nie da się wykupić samochodu za 1 % na inną firmę. Po prost leasingodawca nie ma takiego prawa, aby sprzedać ten samochód jakiejkolwiek innej firmie niż leasingobiorca za cenę różna od rynkowej. Trochę więcej opcji jest przy jednoosobowej działalności. Po pierwsze możemy spróbować wykupić nie na firmę, tylko na siebie jako osobę fizyczną. Czasami zgadza się na to leasingodawca, a zupełnie nie ma problemu jeśli nazwa firmy to tylko nasze imię i nazwisko, a adres siedziby to adres zameldowania. Dostajemy fakturę „na firmę”, nie księgujemy jej jednak i rejestrujemy na siebie. Sprzedając w ciągu pół roku od zakupu zapłacimy tylko podatek dochodowy. Jeśli minie sześć miesięcy zostaje tylko PCC. Jeśli wykupimy samochód z leasingu na firmę to możemy go od razu darować komuś z najbliższej rodziny nie zapłacimy wtedy podatku od darowizny. Wątpliwości US może jednak ten fakt wzbudzić, czy aby nie „wyprowadziliśmy” majątku z firmy i czy nie powinniśmy zapłacić podatku dochodowego.
       Jak więc widać możliwości jest wiele choć raczej nie wszystkie są opłacalne. Najlepiej tak dopasować umowę leasingową przy jej zawieraniu aby przez cały okres spełniała nasze oczekiwania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password